niedziela, 22 lutego 2015

Środkowa Saksonia: Nie tylko Drezno

Drezno to jedna z turystycznych perełek na mapie Europy (więcej na ten temat tutaj). W pobliżu stolicy Saksonii zlokalizowanych jest jednak wiele innych wartościowych obiektów, do których warto zajrzeć podczas pobytu w tej części Niemiec.

1. Miśnia
Około 30 kilometrów na północ od Drezna położone jest kolejne miasto z bogatą historią - Miśnia. Znane jest na całym świecie ze względu na produkowane tam od stuleci dzieła sztuki ceramicznej, zwane porcelaną miśnieńską. Nad miastem góruje wzniesiony na wysokim wzgórzu zamek (Albrechtsburg), do którego można się dostać na przykład oszkloną, odrobinę pochyłą windą. Sam zamek zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz wydaje się być surowy - zupełnie nie pasuje do pełnego przepychu, drezdeńskiego Zwingra. Prezentowane są w nim jednak piękne zbiory, nie tylko porcelany, ale i innych skarbów rodem z bliższej i dalszej okolicy. A cały efekt dopełnia malowniczy widok na Miśnię, otaczające ją wzgórza i wijącą się pomiędzy nimi Łabę.


2. Pałac Moritzburg
W miejscowości Moritzburg, w bezpośrednim pobliżu Drezna, zlokalizowany jest XVI-wieczny pałac na wodzie. Zabytek ten zachwyca swoim pięknem i znakomicie wpisuje się w otaczający go krajobraz. W odległości ok. 40 min drogi piechotą zwiedzać można natomiast niewielki pałacyk myśliwski - Fasanenschlösschen. Dostać się tam możemy również bryczkami zaprzężonymi w konie, oczekującymi na turystów w pobliżu większego z pałaców.


3. Zamek w Stolpen
Stolpen, położone na południe od Drezna, jest miejscowością niewielką. Góruje jednak nad nią ogromny  zamek, którego historia sięga XII wieku. Obecnie znaczna część budowli przypomina już ruinę, lecz w wielu wieżach, które oparły się upływającemu czasowi, zgromadzono liczne ekspozycje. Ciekawym elementem są też bazaltowe formacje skalne, które w wielu miejscach wyrastają jakoby z grubych murów fortecy.

BurgStolpen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz