sobota, 2 stycznia 2016

Najdziwniejsze artykuły Wikipedii

W polskiej wersji Wikipedii znajdziemy już grubo ponad milion artykułów, a ich liczba powiększa się każdego miesiąca o kolejne 5 tysięcy. Choć liczby te mogą przyprawić o zawrót głowy, dla przeciętnego wikipedysty stanowią one zaledwie wierzchołek góry lodowej. Według niektórych szacunków na Ziemi żyje jakieś osiem milionów gatunków istot żywych, a ludzie mieszkają w dwóch milionach różnych miast, miasteczek, wiosek, czy osiedli. A tak wielkiej ilości materiału do opisania mogą dostarczyć zaledwie dwie spośród setek dostępnych dziedzin. Niemniej twórcy artykułów nierzadko potrafią zaskoczyć swoją inwencją twórczą i stworzyć całkiem rzetelne artykuły na tematy dość kuriozalne. I takim przypadkom przyjrzymy się dzisiaj.

Artykuły o tego typu tytułach zazwyczaj są swego rodzaju żartami i przeznacza się je do natychmiastowego skasowania. Twórca tego spełnił jednak wszystkie konieczne do jego zaakceptowania warunki. Artykuł dotyczy zjawiska, które w pewien sposób stało się już kultowe, funkcjonując zarówno jako symbol, jak i stereotyp. Treść zawiera informacje o historii opisywanego zjawiska, odnosząc się między innymi do dziejów Starożytnego Egiptu, Imperium Rzymskiego, czy Cesarstwa Japonii. Wszystko opatrzone jest barwnymi zdjęciami i sporym katalogiem rozmaitych przypisów, zapewniających o prawdziwości przedstawionych informacji.
Sandals Worn wth White Ankle Socks
Z całą pewnością mieliście kiedyś do czynienia z niezapomnianymi żartami na temat Wąchocka i jego mieszkańców, prawda? Tak było również i z twórcą artykułu dotyczącego sołtysa miasta. W trzech akapitach zawarł on najważniejsze informacje dotyczące tej kultowej postaci. Podczas lektury dowiemy się więc o tym, że w rzeczywistości nie ma kogoś takiego jak sołtys Wąchocka, że w mieście mimo wszystko stoi jego pomnik, a także o tym, że od pewnego czasu funkcjonuje tytuł Honorowego Sołtysa Wąchocka. Poza tym, w artykule dokonano gruntownej analizy żartów o Wąchocku, a nawet zapisano jeden z nich w roli przykładu. Czekamy tak więc na artykuły o babie i lekarzu, Jasiu, jak również o mrówce i słoniu. Kto jest za? :)
Wachock pomnik soltys 2 by sh
Tym razem artykuł podparty definicją słownikową. Możemy z niego wyczytać mnóstwo przydatnych informacji. Czym jest pojadanie (zwane również podjadaniem)? Co zazwyczaj pojadamy? Jak wydostać produkty z kolorowych opakowań, żeby je pojeść? No i co zrobić, żeby pojadanie nie skończyło się dla nas otyłością? Jeśli mieliście kiedykolwiek wątpliwości, to zachęcam do przeczytania artykułu. ;)
FEMA - 211 - Photograph by Dave Gatley taken on 09-21-1999 in North Carolina
Wolfgang Amadeusz Mozart zasłynął na świecie jako jeden z największych kompozytorów w dziejach. Zapewne dlatego na Wikipedii nie mogło zabraknąć artykułu nie tylko o nim, lecz także i o jego śmierci. Został on rozbudowany praktycznie do granic możliwości. Zawiera między innymi relację z ostatnich dni wielkiego artysty, opis samej śmierci i jej przyczyn, sytuację po dokonaniu się życia Mozarta, jego pogrzeb, diagnozy, przemyślenia bliskich i ekspertów. Trudno byłoby wycisnąć z tego tematu coś więcej.
Mozart drawing Doris Stock 1789
Pozostajemy jeszcze przy dość ponurej atmosferze. Choć tytuł artykułu nasuwa całkiem niejednoznaczne skojarzenia trącące nieco o science-fiction, jego treść jest już znacznie bardziej realistyczna. Zawarte w nim przykłady to opowieści o ludzkim oporze, poświęceniu i tragicznych próbach realizacji marzeń swego życia. Poznamy więc na jego podstawie historię Franza Reichelta, który zginął testując spadochron własnego pomysłu poprzez skok z Wieży Eiffela, czy Williama Nelsona, zmarłego w wyniku upadku podczas jazdy próbnej z wymyślonego przez siebie nowoczesnego modelu roweru.
Flying tailor
Nie łudźcie się. W artykule pod nazwą "Efekty uczenia się" nie znajdziecie jasno wypisanych skutków Waszego kształcenia. Nie dowiecie się też, co zrobić, by uczyć się z lepszą efektywnością. Staniecie natomiast przed trudnymi do zrozumienia zagadnieniami natury czysto prawnej, wiążących się z europejskimi i polskimi dokumentami dotyczącymi szeroko pojętej edukacji. Niemniej tytuł jest dość interesujący i może zaciekawić potencjalnego użytkownika internetu.

Tego nie mogło po prostu zabraknąć. Jedno z najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie i zakręconych zjawisk w kulturze masowej XXI wieku po prostu musiało znaleźć miejsce na Wikipedii. W artykule poza sporą liczbą zdjęć znaleźć można historię "ruchu miłosnych kłódek", jak i obszerną listę miejsc w Polsce, w których bez wzbudzania większych sensacji możecie zawiesić swoje własne kłódeczki. Brakuje mi tylko informacji o wpływie tych maleństw na wyporność mostów i finanse władz miasta... ;)
Father Bernatek footbridge (Kraków)
Wyrażenie to stało się w Polsce tak powszechne i kultowe, że zapominamy już w praktyce, kto i w jakich okolicznościach je wypowiedział. Dla przypomnienia - były to słowa Lwa Rywina z 2002 roku i stały się jednym z aspektów rozpętanej rok później afery Rywina. Ten polityczny slogan nie jest jednak jedynym, który funkcjonuje na Wikipedii. Znajdziemy tam też POPiS, Moherowe berety, czy słynne "Spieprzaj, dziadu!".

9. Dziura drogowa
Dziura drogowa to jedna z najpowszechniejszych rzeczy w naszym życiu. Nie wiem jak wygląda to u Was, ale ja nie rozstaję się z nimi nawet na jeden dzień. Artykułu o nich nie mogło więc zabraknąć na Wikipedii. Tylko co o nich napisać? Ano jak się okazuje - całkiem sporo. Po pierwsze, jak powstaje z dokładnym rozpisaniem na rozmaite czynniki i rozróżnieniem geograficznym. Dalej, jak wpływa na zdrowie nasze i naszych pojazdów. I wreszcie, w jaki sposób przeciwdziałać pladze dziur drogowych. Warto także złożyć gratulacje osobie, która wymyśliła zgrabny (i obiektywny!) podtytuł do rozdziału "naprawa" - "zakres potrzeb w Polsce".
Kamieniec Szalejow Gorny road
10. Polskie drogi
Nie, to nie jest artykuł, z którego dowiemy się o przebiegu polskich autostrad i dróg krajowych. Taki nie znalazł by zresztą miejsca na tej liście. Zamiast tego podczas jego lektury dowiedzieć się możemy o fatalnym stanie polskich szlaków lądowych. A właściwie, to dowiemy się o istnieniu stereotypu takie poglądy rozgłaszającego. Dowiemy się skąd ten stereotyp się wziął i dlaczego się przyjął, jak również przeczytamy coś niecoś na temat wpływu położenia geograficznego Polski na stan nawierzchni dróg w kraju. Interesujące, nieprawdaż? ;)
Autostrada Sudecka
11. James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher
Wygląda tak, jakby ktoś przysnął przy komputerze i wkleił do tekstu wyrażenie "had" ciut za dużo razy. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej zwyczajna, choć równie interesująca. Artykuł ten traktuje o prawdziwym zdaniu w języku angielskim, używanym w procesie kształcenia, by ukazać uczniakom jak ważne jest stosowanie znaków interpunkcyjnych. Zdanie to powinno tak naprawdę brzmieć "James, while John had had "had", had had "had had"; "had had" had had a better effect on the teacher". Sprytne, prawda?

12. Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentater
I na koniec prawdziwa petarda! Nie, to nie pomyłka ani żart. Słowa te ukuł wielki polski poeta, Julian Tuwim już prawie 100 lat temu. W doskonały sposób wyśmiewają one charakter niemieckiego słowotwórstwa. Bo, co ciekawe, teoretycznie rzecz biorąc takiego tasiemca można w języku niemieckim utworzyć i będzie on absolutnie poprawny. A znaczyć będzie tyle, co "zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały umieszczony w  kufrze z plecionki przeznaczonym do przechowywania schwytanych kangurów". Komentarz niepotrzebny.
 Julian Tuwim
 I to by było na tyle. Jeśli znacie jeszcze jakieś interesujące artykuły rodem z Wikipedii, to piszcie w komentarzach. Który z tych, jakie Wam przedstawiłem, podobał się Wam najbardziej? Czy uważacie, że któryś z nich nadawałby się do usunięcia? :)

6 komentarzy:

 1. Pozycja 12 mnie rozwaliła - miło się pośmiać w sobotnie południe... Ciekawy artykuł! :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :) Muszę przyznać, że Julian Tuwim miał wyobraźnię i jest to prawdziwa perełka. :)

   Usuń
 2. Hahaha, to się nazywa głupota i spryt w niektórych przypadkach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba najbardziej podoba mi się numer 5 i 12! Ciekawe są takie "dziwne" artykuły. Tym bardziej, że takie informacje najłatwiej trafiają do głowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem wydaje mi się, że takie właśnie artykuły są na Wikipedii najbardziej potrzebne, a nie opisy - dajmy na to - pięciu tysięcy gatunków chrząszczyków żyjących na Kiribati ;).

   Usuń
 4. Wpis jest fantastyczny, nie mogłam się oprzeć, aby go nie dodać: http://monikaszostek.blogspot.co.uk/2016/01/6-ciekawych-wpisow-na-tematy-rozne.html Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń