środa, 5 sierpnia 2015

Wind of Change - piosenka z historią

Sierpień 1989 roku. Do Moskwy, właśnie otwierającej się na szeroko pojęty świat zachodu, przybywa pięciu muzyków reprezentujących Zachodnie Niemcy. Ich głównym celem jest występ na pierwszej - i zarazem ostatniej - edycji koncertu Moscow Music Peace Festival. Kwintet ten przybył, zobaczył, wyszedł na scenę, zaśpiewał, spakował się i pojechał. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Pobyt w stolicy Rosji, a właściwie Związku Radzieckiego, stał się jednak inspiracją do napisania jednego z najsłynniejszych utworów muzycznych w historii muzyki rozrywkowej.

Scorpions - Szabadságkoncert, 2014.06.16 (10)
Zespół the Scorpions w 2014 roku,
Wspomnianych wyżej pięciu panów to tak naprawdę zespół Scorpions. Zespół założony został w 1965 r. i działa do dzisiaj. Nie myślcie sobie jednak, że przez cały ten czas tworzyło go pięciu panów. Na przełomie ostatniego półwiecza pod szyldem "Scorpions" prezentowało się niemalże trzydziestu artystów, a jedynym, który przetrzymał cały ten okres jest Rudolf Schenker, początkowo wokalista, później gitarzysta.

Dyskografia niemieckiego zespołu jest niezwykle bogata. Na swoim koncie mają w sumie około 50 albumów (studyjnych, koncertowych i kompilacji) oraz blisko 100 singli. Są wśród nich mniej i bardziej udane, z tym że do kategorii "naprawdę popularne" zaliczyć możemy tylko i wyłącznie jeden. Mowa o wspomnianym we wstępie "Wind of Chage", utworze w zasadzie nie wpisującym się w tradycyjne brzmienia zespołu, lecz jednocześnie utworze niezwykle istotnym, również pod względem historycznym.

Jak już wcześniej wspomniałem, piosenka owa została inspirowana wycieczką do Moskwy, a właściwie faktem, iż ta podróż ta stała się nagle możliwa. Słuchając utworu poznajemy przeżycia i refleksje autora tekstu, który spaceruje wzdłuż rzeki Moskwy w kierunku Parku Gorkiego. Spaceruje i nadziwić się nie może, że spacerować może. Nie tak dawno wydawało się przecież, że wszelkie próby pogodzenia Zachodu ze Wschodem są niemożliwe, że to jedynie daleko idąca fikcja literacka. Wiatr zmian, tytułowy bohater utworu, okazał się jednak niezwykle porywisty i w bardzo krótkim czasie sprawił, że przed ludzkością otworzyły się nowe możliwości.
Moscow-River-StSavior-1639
Rzeka Moskwa i leżący nad nią Park Gorkiego.
Jak się niebawem okazało pomysł na "Wind of Change" okazał się strzałem w dziesiątkę, a członkowie Scorpions pokaźnie się wzbogacili. Ich płyta o tytule Crazy World, zawierająca kawałek, sprzedała się w nakładzie jakichś 7 milionów egzemplarzy. Na początku lat 90. był to naprawdę dobry wynik, lepszy od albumów - dajmy na to - Tiny Turner, czy Madonny.

W praktyce dzięki "Wind of Change" zespół Scorpions zapisał się w historii światowej muzyki. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek listę najlepszych piosenek wszech czasów, w której zabrakłoby niezapomnianego utworu. I może dzięki temu pięciu Niemców, których skład nie zmienił się - o dziwo! - od dwunastu lat, mogło już kilkukrotnie kończyć karierę...

1 komentarz:

  1. Naprawdę wyjazd do Moskwy zainspirował ich do napisania tak świetniej piosenki? Nie wiedziałam... Tyle się dowiaduję na Twoim blogu :)

    OdpowiedzUsuń