sobota, 2 maja 2015

Perły Saskiej Szwajcarii: Panorama 360 stopni

Saska Szwajcaria pełna jest miejsc pięknych, niepowtarzalnych. Niedawno pisałem o zawieszonym wśród skał moście Bastei (więcej o nim tutaj). Mniej więcej piętnaście kilometrów od tego miejsca znajduje się kolejna perełka regionu, równie zjawiskowa, choć znacznie mniej rozpoznawalna. Mowa o wzniesieniach Schrammsteine, górujących nad kurortem Bad Schandau i przepływającą przez niego Łabą.

Wędrówkę na sam szczyt skałek zacząć najlepiej z niewielkiego parkingu, znajdującego się w połowie drogi pomiędzy Bad Schandau a miejscowością Ostrau. Najpierw wspinamy się po niezbyt stromych schodach wiodących na wschód. Po kilkunastu minutach docieramy do zakrętu, będącego jednocześnie pięknym punktem widokowym, z którego rozciąga się piękny widok na formację skalną Falkenstein, dostępną raczej dla bardziej doświadczonych podróżników i wspinaczy. W bezpośredniej bliskości nie dostrzeżemy jeszcze jednak monumentalnych skał.

Schrammsteiner Tor
Zmieni się to po krótkim spacerze w miarę szeroką drogą przez wypłaszczony teren. Niebawem docieramy do formacji nazywanej Schrammsteiner Tor. Jak sama nazwa wskazuje, naszym zadaniem jest przejście przez "bramę" pomiędzy skałami. Dalej szlak wiedzie zboczem w kierunku wschodnim. Po jakimś czasie docieramy do rozwidlenia. Od tego miejsca obowiązuje ruch jednokierunkowy. Najpierw więc będziemy musieli wspiąć się po wysokich drabinkach aż na sam szczyt skał Schrammsteine.
Punkt widokowy na szczycie Schrammsteine
Po długiej wspinaczce dotrzemy do punktu widokowego, z którego podziwiać możemy panoramę całego okolicznego obszaru. Z jednej strony dostrzeżemy Bad Schandau i Łabę, z drugiej - ponownie Falkenstein, z trzeciej - inne szczyty z grupy Schrammsteine.

Droga powrotna wiedzie najpierw grzbietem skał, a następnie schodzi ostro w dół, w kierunku wspomnianego już wcześniej rozwidlenia. Z tego miejsca możemy podjąć drogę powrotną w stronę Bad Schandau, możemy również kontynuować wędrówkę na wschód, aż do skał Rauchenstein.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz