środa, 27 maja 2015

Góra Świętej Anny na trzy sposoby: część I - pielgrzymkowo

Góra Świętej Anny to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Opolszczyźnie. Jest powszechnie znane jako cel wielu pielgrzymek. Jak się okazuje, jest ono atrakcyjne również dla miłośników historii i geologii. W pierwszym artykule z tej trzyczęściowej serii przybliżę Wam jednak Górę Świętej Anny od tej religijnej strony.
Kościół i klasztor na Górze Świętej Anny.
Na szczycie powulkanicznego wzniesienia pod Strzelcami Opolskimi, już w XV wieku zbudowano pierwszy kościół pod wezwaniem świętej Anny Samotrzeć, babki Jezusa Chrystusa. W XVII wieku miejsce to wzbogaciło się o funkcjonujący do dziś klasztor franciszkanów. Sam kościół, przebudowany około 1650 roku, zachwyca swoim urokiem. Jest niezwykle bogato urządzony, z mnóstwem figur, malowideł i rozmaitych ornamentów. Na ścianach zobaczyć możemy wiele scen biblijnych - od pobytu Adama i Ewy w Raju, po śmierć Jezusa na Krzyżu. Jeśli natomiast staniemy przed świątynią i spojrzymy do jej wnętrza przez główne drzwi, zauważymy, iż posiada ona pewną ciekawą cechę. Otóż jej jedyna nawa skierowana jest pod kątem w stosunku do przedsionka!
Wejście do kościoła na Górze Świętej Anny.
Poniżej świątyni, kilkanaście metrów na północ, mieści się natomiast piękna Grota Lurdzka poświęcona Matce Bożej. Prowadzą do niej strome, wielokrotnie zmieniające kierunek schody. W pobliżu zlokalizowano Muzeum Misyjne, prezentujące przedmioty codziennego użytku, elementy kultury i tradycji ludów Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Grota Lurdzka.
Schody wiodące do Groty Lurdzkiej.
Po zobaczeniu Groty Lurdzkiej i Muzeum Misyjnego warto skierować się na wschód, szeroką drogą wiodącą ostro w dół. Niebawem dotrzemy do ogromnej, pustej przestrzeni. W miejscu tym wyróżnia się wyłącznie biały ołtarz papieski, pamiątka po wizycie na Górze Świętej Anny papieża Jana Pawła II. Wizyta ta miała miejsce 21 czerwca 1983 roku i ściągnęła do niewielkiej miejscowości kilkaset tysięcy wiernych. Aż trudno sobie wyobrazić, że cała ta przestrzeń, rozciągająca się przed naszymi oczami, była kiedyś w całości zajęta przez tłumy pielgrzymów.
Kierunkowskaz na północny-wschód od Sanktuarium.
Dla lubiących piesze wędrówki pojawia się teraz kolejna, interesująca możliwość. Można bowiem iść dalej w dół zbocza, wzdłuż tzw. Kalwarii, zespołu przeszło 40 mniejszych lub większych obiektów sakralnych. Po kilkunastu minutach dotrzemy do miejscowości Poręba z pięknym Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Od tego miejsca rozpocząć będzie trzeba znacznie dłuższą drogę powrotną, wiodącą dosyć ostro pod górę. Po drodze znajdziemy między innymi Kaplicę Gradusy z zadaszonymi schodami oraz Kościół Świętego Krzyża.
Kapliczki na drodze pomiędzy Porębą a Górą Świętej Anny.
Góra Świętej Anny daje więc pielgrzymom wiele możliwości, zarówno tym, którzy poszukują ciszy i medytacji, jak i tych nastawionych na turystykę aktywną.

1. Moszna. Podopolski Dinseyland

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz