wtorek, 2 czerwca 2015

Kiedy jest najzimniej, czyli o wietrze z Rosji

Na przestrzeni całego roku w Polsce występują bardzo zróżnicowane warunki pogodowe. W niektóre lata temperatury dochodzą do 40 stopni Celsjusza, w niektóre zimy spadają do -30. Czasem zdarzają nam się olbrzymie opady śniegu, czasem przez całą zimę spadnie tylko kilka jego płatków. Jaki wpływ na to mają tak zwyczajne - jakby się wydawało - czynniki, jak położenie naszej ojczyzny, czy kierunek, z którego wieje wiatr? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Polska leży w bardzo interesującym punkcie na mapie Europy. Jesteśmy niemalże w połowie pomiędzy ogromnym Oceanem Atlantyckim i rozległymi stepami Rosji. Sprawia to, że praktycznie wszystko jest u nas przejściowe, a w szczególności klimat. Oznacza to, że pogoda jest u nas doprawdy zmienna, raz przybiera cechy aury brytyjskiej, innym razem jest typowo azjatycka, czy raczej rosyjska. Jak się okazuje, duże znaczenie w tej zmienności odgrywa zmiana kierunku wiania wiatru, a właściwie przesuwania się mas powietrza.

Kasina Wielka 2009
Zimowy krajobraz w Kasinie Wielkiej.
Pierwsza sytuacja. Bardzo mroźna zima. Temperatury sięgają 20°C na minusie. Jednocześnie śniegu nie ma ani na lekarstwo. Oznacza to tylko jedno - wiatr wieje od strony Rosji. Przynosi razem ze sobą - i tu naukowa nazwa - masy powietrza polarnego kontynentalnego. Innymi słowy, w pewien sposób ściąga do nas powietrze, wraz z jego cechami, z głębi Rosji. Powietrze bardzo zimne i bardzo suche, bo takie zimy zdarzają się nierzadko na Wschodzie.

W takim razie skąd wieje wiatr, kiedy jest gorąco? Niespodzianka! Z tego samego kierunku. Dlaczego? Bo lata w Rosji są upalne i suche, co jest spowodowane jej położeniem w głębi kontynentu. W skali roku pada tam znacznie mniej niż na wybrzeżu, a roczne amplitudy temperatur są znacznie wyższe.
Swinoujscie plaza8
Słonecznie w Świnoujściu.
Co się dzieje gdy wiatr wieje z drugiej strony, od oceanu? Ano, powstają duże opady, temperatury łagodnieją - w zimie wzrastają, a w lecie spadają. Dzieje się tak za sprawą mas powietrza polarnego morskiego. Musicie jednak wiedzieć, że na klimat Polski wpływają także inne wiatry - wiejące z południa, przynoszące gorące masy zwrotnikowe, oraz wiejące z północy, przynoszące zimne masy arktyczne. Te wiatry występują jednak u nas bardzo, bardzo rzadko - wiążą się między innymi z okresem "zimnych ogrodników" w maju i "złotej jesieni" we wrześniu i październiku.
Biskupská kupa, výhled 01
Deszcz w Górach Opawskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz