czwartek, 4 czerwca 2015

Góra Świętej Anny historycznie

Góra Świętej Anny to miejsce znane jako cel wielu pielgrzymek (o czym możecie poczytać tutaj). Jest to jednak także punkt ważny na mapie polskiej historii, lokalizacja niezwykle istotna dla mieszkańców regionu. Dowiedzmy się więc czegoś na temat historii miejscowości i jej okolic, a także obiektów o dużym znaczeniu historycznym, które się tam znajdują.
Pomnik Czynu Powstańczego od strony południowej.
Najważniejszym epizodem w historii Góry Świętej Anny było III powstanie śląskie. Powstanie, które wybuchło w 1921 roku, po plebiscycie, w którym mieszkańcy Śląska opowiedzieli się 20%-ową przewagą głosów za pozostaniem ich regionu w Niemczech. Nie wybuchło jednak z tego powodu, a ze względu na fakt, iż do Polski przyłączono niewielki obszar, nieanalogiczny do wyników głosowania. I właśnie wtedy, w dniach 21-26 maja stoczona została jedna z największych i najsłynniejszych bitew w historii powstań śląskich. Bitwa, o której dziś przeczytać możemy przeczytać nawet w gimnazjalnych podręcznikach. Była to bitwa w rejonie Góry Świętej Anny. Starcie to zakończyło się remisem, a powstanie koniec końców upadło, choć udało się uzyskać znaczne ustępstwa na rzecz strony polskiej.

I bitwę tą wraz z całymi powstaniami upamiętnia dziś wiele obiektów na Górze Świętej Anny, wśród których niezwykle interesujące jest Muzeum Czynu Powstańczego. Znajduje się ono przy drodze wiodącej w kierunku Leśnicy, w pobliżu ścieżek Kalwarii. Podczas zwiedzania go turyści mają okazję przyjrzeć się historii powstań śląskich, poznać dzieje regionu, a także rzucić okiem na jedną z wystaw czasowych, organizowanych co jakiś czas przez dyrekcję muzeum.

Po drugiej stronie miejscowości jest położony Pomnik Czynu Powstańczego. Przed II wojną światową znajdowało się tu mauzoleum ku czci niemieckich żołnierzy poległych w bitwie o Górę Świętej Anny. Pamiętajmy, że wieś znajdowała się wówczas na terenie Niemiec, a później III Rzeszy. Po wojnie Armia Czerwona wysadziła jednak pomnik, podając za przyczynę jego destrukcji samowolne działania mieszkańców okolicy. Na miejscu starego monumentu powstał nowy, tym razem chwalący bohaterstwo walczących o polskość Ślązaków. Przy okazji umieszczono na nim także elementy sławiące Związek Radziecki i jego siły militarne. Nie traktujmy więc pomnika jako rzetelnego źródła wiedzy historycznej.
Pomnik Czynu Powstańczego od strony wschodniej.
Pomnik stoi nad urwiskiem. Wielkim urwiskiem, będącym pozostałością po dawnym kamieniołomie. W latach 20. XX wieku rozpoczęto tam budowę amfiteatru, który później był często wykorzystywany przez nazistów. Amfiteatr ten pomieścić mógł nawet 50 tysięcy widzów, z czego dla około 10 tysięcy przygotowano miejsca siedzące. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat górne piętro obrosło roślinnością, co jednak nie znaczy, że obiekt nie prezentuje się wspaniale.
Amfiteatr na Górze Świętej Anny.

Dolne rzędy amfiteatru.
Góra Świętej Anny posiada więc bogatą historię, którą warto poznać poprzez odwiedzenie Muzeum Czynu Powstańczego oraz amfiteatru u stóp góry. A wy co o tym sądzicie? Czy znacie inne, podobne miejsca na mapie Polski?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz