Od wielu już lat na polskiej scenie politycznej zbyt wiele się nie zmienia. W praktyce obserwujemy dominację dwóch partii - Platformy Obywatelskiej (PO) oraz Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Najciekawszy w tej rywalizacji jest podział kraju na dwa przeciwstawne bloki - wspierający PiS wschód i sympatyzujący z PO zachód. Jest to, rzecz jasna, bardzo uproszczone stwierdzenie, lecz oddaje realia obecnej sytuacji. Od razu narzuca się więc istotne pytanie. Skąd wziął się taki podział? Jak ukształtowała się ta podzielona Polska?
![]() |
Wyniki wyborów prezydenckich w 2015 roku. |
Zacznijmy od spojrzenia w historię. Przypomnijmy sobie, jak wyglądał rozkład głosów prawie 25 lat temu. Jak widzimy na mapce poniżej, przedstawiał się on nieco abstrakcyjnie. Aż dziewięć partii wygrało w przynajmniej jednym z 49 województw, które wówczas funkcjonowały w Rzeczpospolitej. Gdyby tego było mało, w tarnowskim tryumfowali kandydaci niezależni! Rezultat był niezbyt sprzyjający - największy obóz mógł się pochwalić zaledwie 62 posłami w Sejmie (łącznie jest ich 460). Aż trudno wyobrazić sobie, jak mogła ukształtować się wówczas koalicja.
![]() |
Wyniki wyborów parlamentarnych w 1991 roku. |
![]() |
Wyniki wyborów parlamentarnych w 1993 roku. |
Podział na regiony zaistniał również w wyborach parlamentarnych z 1997 roku. Jedyna zmiana polegała na tym, że PSL zostało zastąpione przez Akcję Wyborczą "Solidarność". Po krótkiej przerwie w 2001 r., kiedy polską sceną polityczną zawładnęło SLD, w 2005 r. znów mieliśmy do czynienia ze Wschodem i Zachodem, już jako PiS i PO. I ten podział utrzymał się do dziś.
Zastanówmy się teraz, co mogło doprowadzić do ukształtowania się takich dwóch przeciwnych bloków na mapie Rzeczpospolitej. Jedno jest pewne - podział taki po prostu musiał powstać, gdyż występował w różnych latach w zastosowaniu do różnych partii. Na wschodzie przewagę zdobywał to PSL, to AWS, to wreszcie PiS. Na zachodzie tryumfy początkowo odnosiło natomiast SLD, a następnie PO.
Aby doszukać się powodów tego stanu rzeczy musimy się jednak cofnąć w czasie aż o 200 lat. W 1815 roku, na Kongresie Wiedeńskim, ustalono podział ziem polskich pomiędzy Austrię, Rosję i Prusy. Granica przebiegała przez obecny Śląsk, województwa łódzkie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie i podlaskie. Gdy przyjrzymy się wynikom wyborów parlamentarnych po 1990 roku, okaże się, że granica pomiędzy dwoma największymi partiami zazwyczaj pokrywała się wręcz z ówczesną granicą pomiędzy Rosją a Prusami. Można więc wysnuć wniosek, iż geneza tego obecnego podziału Polski sięga aż XIX wieku!
Mapa ziem polskich pod zaborami. |
Podczas kilkuset lat rozbicia ziem polskich musiały się uwidocznić pewne zmiany w mentalności, zwyczajach Polaków pod poszczególnymi zaborami. Nie jest tajemnicą również i fakt, że zabór pruski był znacznie lepiej rozwinięty gospodarczo od pozostałych. I to zjawisko utrzymało się przez długie lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i - być może - trwa nawet do dziś.
Czynniki te mogły sprawić, że gdy dziś patrzymy na mapę polityczną Polski, widzimy dwa idealnie scementowane bloki - niebieski Wschód i pomarańczowy Zachód. Czy to się zmieni w przyszłości? Odpowiedź brzmi: oczywiście, być może już za niedługo. Myślę jednak, iż zmianie ulegną wyłącznie kolory na wyborczej mapie, a nie przebieg granicy, która będzie je od siebie oddzielać.